A 28.7 kg block (m1) is on a horizontal surface, connected to a 7.0- block (m2)
ID: 1485566 • Letter: A
Question
A 28.7 kg block (m1) is on a horizontal surface, connected to a 7.0- block (m2) by a massless string as shown in the Figure. The frictionless pulley has a radius R=0.069 m and a moment of inertia of I= 0.110 kg.m^2. A force, F=224.1 N, acts on m1 at an angle of 28.3 degrees. There is no friction between m1 and the surface. Assume the blocks start from rest and there is no slipping between the pulley and rope.
1. What is the net torque on the pulley???
2. How fast will the pulley be rotating after m1 has been pulled 75 cm????
Please show work so I can follow along. THANK YOU!
2Explanation / Answer
Given that
A mass of block (m1) = 28.7 kg
Another block is attached to the string is (m2) = 7.0kg
The frictionless pulley has a radius (R) =0.069 m
The moment of inertia of (I)= 0.110 kg.m^2.
The force applied is , F=224.1 N, acts on m1 at an angle of (theta) = 28.3 degrees
The net torque acting on the pulley is
FApp -m2g =I*alpha
Consier the x-component of force applied is
FAppCostheta*r -m2gr =I*alpha
Then alpha =FAppCostheta*r -m2gr/I =(224.1)cos(28.3)*0.069-(7kg)(9.81m/s2)(0.069)/ 0.110 kg.m^2.=(13.614-4.738)/ 0.110 kg.m^2.=80.688rad/s2
Then the tanbential acceleration is given by
at =alpha*r =(80.688rad/s2)(0.069m)=5.5676m/s2
Then net torque on the pulley is given by
t =I*alpha =(0.110 kg.m^2)(80.688rad/s2)=8.875N.m
2)
The speed of the pulley rotating after m1 has been pulled to a distance of 75cm=0.75m
v2 =2as
v =Sqrt(2as) =Sqrt(2*5.5676*0.75m) =2.889m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.