A 275 g ball falls vertically downward, hitting the floor witha speed of 2.7 m/s
ID: 1724473 • Letter: A
Question
A 275 g ball falls vertically downward, hitting the floor witha speed of 2.7 m/s and rebounding upward with a speed of 2.2m/s. A) Find the magnitude of the change in the ball's momentum inkg*m/s B) Find the change in the magnitude of the ball'smomentum in kg*m/s C) Which of the two quantities calculated in parts A and B ismore directly related to the net force acting on the ball duringits collision with the floor? D) Explain your answer to part C A 275 g ball falls vertically downward, hitting the floor witha speed of 2.7 m/s and rebounding upward with a speed of 2.2m/s. A) Find the magnitude of the change in the ball's momentum inkg*m/s B) Find the change in the magnitude of the ball'smomentum in kg*m/s C) Which of the two quantities calculated in parts A and B ismore directly related to the net force acting on the ball duringits collision with the floor? D) Explain your answer to part CExplanation / Answer
Final speed Vf = 2.2 m/sChange in momentum = m (Vf - Vi)
= (0.275) [2.2 - ( - 2.7) ]
=1.3475kgm/s
b) inital momentum Pf = 0.275(2.7) = 0.7425 m/s Final momentum Pi = 0.275 (2.2) =0.605
Change in magnitude of momentum is
= 0.605 -0.7425
= - 0.1375kgm/s
c) part (a)
d) According to impluse momentum theorem
F. t = m ( Vf - Vi )
Force is related to magnitude of change inmomentum.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.