Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 260 g block hangs from a spring with spring constant 6.0N/m. At t=0 s the bloc

ID: 1610470 • Letter: A

Question

A 260 g block hangs from a spring with spring constant 6.0N/m. At t=0 s the block is 29 cm below the equilibrium point and moving upward with a speed of 80.0 cm/s.
What is the block's distance from equilibrium at t=2.0 s? A 260 g block hangs from a spring with spring constant 6.0N/m. At t=0 s the block is 29 cm below the equilibrium point and moving upward with a speed of 80.0 cm/s.
What is the block's distance from equilibrium at t=2.0 s?
What is the block's distance from equilibrium at t=2.0 s?

Explanation / Answer

The distance is calculated

As follows

d = vt - y

= 80×2 - 29

= 131 cm

= 1.31 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote