A 2500 kg car slides down a slippery road inclined at 15 degree. where the force
ID: 1837539 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
8. Applying work -energy theorem,
Work done by all forces = change in KE
Work done by friction + work done by gravity = KEf - KEi
(6200 x 6.5 x cos180) + (2500 x 9.81 x 6.5 x sin15) = KE - 0
-40300 + 41259 = KE
KE = 959 J ...........Ans
9. suppose speed of electron is v1 (in opposite direction) and of ion is v2 after the collision.
for elastic collision,
velocity of approach = velocity of seperation
20 = v1 + v2
v1 = 20 - v2
now applying momentum conservation,
m (20) + 6m(0) = m(-v1) + 6m(v2)
20 = v2 - 20 + 6v2
v2 = 5.7 km/s .....Speed of ion
10. Applying momentum conservation on block-bullet system,
0.010 x 600 + 5 x 0 = (0.01 + 5)v
v = 1.198 m/s Or 1.2 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.