A 2500-lb car (CD = 0.35, Af = 25 ft^2, and ? = 0.002378 slugs/ft^3) has 14-inch
ID: 1821527 • Letter: A
Question
A 2500-lb car (CD = 0.35, Af = 25 ft^2, and ? = 0.002378 slugs/ft^3) has 14-inch-radius wheels, a drivetrain efficiency of 90%, an overall gear reduction ratio of 3.2 to 1, and drive axle slippage of 3.5%. The engine develops a maximum torque of 200 ft-lb at 3500 rev/min. What is the maximum grade this vehicle could ascend, on a paved surface, while the engine is developing maximum torque? (Assume that the available tractive effort is the engine-generated tractive effort.)Step by step/required formula explanation needed please.
Explanation / Answer
give timee
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.