Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 25.2 m Ohm resistor, 7.28 mu H inductor and switch are connected in series acr

ID: 1612115 • Letter: A

Question

A 25.2 m Ohm resistor, 7.28 mu H inductor and switch are connected in series across an ideal EMF source epsilon = 1.5 V. How much energy is stored in the magnetic field of the inductor when switch S is closed and the magnetic field becomes stable? (a) 2.11 mJ. (b) 7.84 mJ. (c) 12.9mJ. (d) 15.6mJ. (e) 22.4 mJ. (f) __ Use the information given in problem #11. What is the minimum time after switch S is closed until the magnetic field is considered to be stable? (a) 1.44 ms. (b) 2.38ms. (c) 3.52ms. (d) 4.62ms. (e) 5.71 ms. (f) __

Explanation / Answer

11) R = 25.2 mohms

L = 7.28 uH , V = 1.5 V

V = IR

1.5 = I*25.2*10^-3

I = 59.5 A

U = 0.5LI^2

U = 0.5*7.28*10^-6*59.5^2

U = 12.9 mJ

correct option is (c)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote