A 260 g ball is dropped from a height of 2.4 m , bounces on a hard floor, and re
ID: 1784654 • Letter: A
Question
A 260 g ball is dropped from a height of 2.4 m , bounces on a hard floor, and rebounds to a height of 1.9 m . (Figure 1) shows the magntiude of the normal force exerted on the ball while it is contact with the floor. .
Part A: With what velocity does the ball hit the ground? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. Use the usual convention that up is positive. Vy=_____
Part B: With what velocity does the ball leave the ground after the bounce? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. Use the usual convention that up is positive. Vy=____
Part C: What total impulse is imparted to the ball during the bounce? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. J=_____ (kg*m/s)
Part D: If the ball is on contact with the floor for a time t = 4 ms , what maximum force, Fmax, does the floor exert on the ball? Hint: Given the small amount of time and the small mass of the ball, the impulse imparted the ball's weight is negligible.Express your answer using three significant figures and include the appropriate units. Fmax=_____
Explanation / Answer
part A
along vertical
initial velocity voy = 0
acceleration ay = -g = -9.8 m/s^2
displacement y = -2.4 m
finalvelocity vy = /
vy^2 - voy^2 = 2*ay*y
vy^2 - 0 = 2*9.8*2.4
vy = -6.86 m/s
part B
for upward motion
along vertical
initial velocity = v2y
acceleration ay = -g = -9.8 m/s^2
displacement y2 = 1.9 m
finalvelocity v3y = 0
v3y^2 - v2y^2 = 2*ay*y
0 - v2y^2 = -2*9.8*1.9
v2y = 6.1 m/s
part (C)
impulse = change in momentum
J = m*(v2y-vy)
J = 0.26*(6.1 - (-6.86)) = 3.37 kg m/s
======================
part D
maximum force Fmax = J/t = 842 N <<<<-----------ANSWER
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.