A 275-g sample of nickel at 100.0 degree C is placed in 100.0 mL of water at 22.
ID: 517381 • Letter: A
Question
A 275-g sample of nickel at 100.0 degree C is placed in 100.0 mL of water at 22.0 degree C, the final temperature of the water? Assume that no heat is lost to or gained from the surroundings. Specific heat capacity of nickel = 0.444 J/(g middot K) A) 39.6 degree C B) 40.8 degree C C) 61.0 degree C D) 79.2 degree E) 82.4 degree C What is the energy in joules of a mole of photons associated with red light of 7.00 times 10^2 nm (c = 3.0 times 10^8 m/s; h = 6.63 times 10^-34 J-s. n_A = 6.022 times 10^23/mole? A) 256 kJ B) 1.71 times 10^5 J C) 4.72 times 10^43 JExplanation / Answer
answer : A) 39.6 oC
mass of nickel = 275 g
temperature = 100 oC
mass of water = 100 mL = 100g
temperature of water = 22.0 oC
here :
heat loss by nickel = heat gain by water
(m Cp dT ) nickel = (m Cp dT)water
275 x 0.444 x (100 - Tf) = 100 x 4.184 x (Tf - 22)
122.1 (100 - Tf) = 418.4 (Tf - 22)
100 - Tf = 3.427 Tf - 75.39
Tf = 39.6oC
final temperature = 39.6 oC
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.