A 28.9 kg mass is suspended by the cable assembly as shown in the figure below.
ID: 2136477 • Letter: A
Question
A 28.9 kg mass is suspended by the cable assembly as shown in the figure below. The cables have no mass of their own. The cable to the left (cable 1) of the mass makes an angle, ?1 = 0.00
A 28.9 kg mass is suspended by the cable assembly as shown in the figure below. The cables have no mass of their own. The cable to the left (cable 1) of the mass makes an angle, ?1 = 0.00 degree with the horizontal, and the cable to the right (cable 2) makes an angle, ?2 = 30.1 degree . If the mass is at rest what is the tension in each of the cables, T1 and T2? The acceleration due to gravity is g = 9.81 m/s2.Explanation / Answer
T1 = T2 . cos 30.1
T2 . sin 30.1 = mg
T2 = 28.9*9.81 / sin 30.1 = 565.31 N
T1 = 489.07 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.