A transverse wave on a string is given by the formula D ( x , t )=0.17sin(2.4 x
ID: 1484639 • Letter: A
Question
A transverse wave on a string is given by the formula D(x,t)=0.17sin(2.4x?18.0t), where D and x are in m and t is in s.
At t=0.17s, what is the transverse displacement of the point on the string where x=0.75m?
At t=0.17s, what is the (transverse) velocity of the point on the string where x=0.75m? Indicate the direction of velocity with the sign of your answer.
MasteringPhysics: Week 14: Waves and Review - Google Chrome https://session.masteringphysics.com/myct/itemView?assignmentProblemID-57119748 Q Phys1110 - CU Boulder Fa15 Signed in as Zihao Niu Help Close Week 14: Waves and ReviewItem 8 Resources « previous| 8 of 14 I next » Item 8 Part A A transverse wave on a string is given by the formula D(x, t) 0.17 sin(2.4x-18.0t) where D and r are in m and t is in s. At t 0.17s, what is the transverse displacement of the point on the string where r0.75m? Express your answer using two significant figures D(0.75m, 0.17s) = Submit My Answers Give Up Part B At t = 0.17s, what is the (transverse velocity of the point on the string where 0.75m? Indicate the direction of velocity with the sign of your answer Express your answer using two significant figures ) OD (0.75m, 0.17s) m/s Submit My Answers Give Up ContinueExplanation / Answer
D(x,t)=0.17sin(2.4x18.0t)
t =0.17 s
D(x,t)=0.17sin(2.4x18.0(0.17))
at x = 0.75
D(x,t)=0.17 sin(2.4(0.75)18.0(0.17))
= -0.00373819393 m
D(x,t)=0.17sin(2.4x18.0t)
dD(x,t)/dt = 0.17 * -18 cos(2.4x18.0t)
t =0.17s ,x = 0.75
dD(x,t)/dt = 0.17 * -18 cos(2.4(0.75)18.0(0.17))
= -3.05926010558 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.