A transverse sinusoidal wave is generated at one end of a long, horizontal strin
ID: 3161843 • Letter: A
Question
A transverse sinusoidal wave is generated at one end of a long, horizontal string by a bar that moves up and down through a distance of 1.00 cm. The motion is continuous and is repeated regularly 140 times per second. The string has linear density 145 g/m and is kept under a tension of 60.0 N.
(a) Find the maximum value of the transverse speed u. cm/s
(b) Find the maximum value of the transverse component of the tension. N
(c) What is the transverse displacement y of the string at these phases?cm
(d) What is the maximum rate of energy transfer along the string? W
(e) What is the transverse displacement y when this maximum transfer occurs? m
(f) What is the minimum rate of energy transfer along the string? W
(g) What is the transverse displacement y when this minimum transfer occurs? cm
Explanation / Answer
a) y = A cos (wt + phi)
A = 0.5 cm = 0.005 m, w = 2 pi f = 2 pi * 140 = 879.6 rad/s
Aw = 0.005 * 879.6 = 4.398 m/s
d) v= sqrt[F/mu] = 20.34 m/s
k = w/v = 879.6/ 20.34 = 43.2 rad/m
Rate of energy transfer = Fx A2 k w = 60 * 0.0052 * 43.2 * 879.6 = 57 W
e) Displacement y is zero
f) zero
g) The minimum transfer occurs at phases of n * pi
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.