An electron and a proton are each moving at 765 km/sin perpendicular paths as sh
ID: 1481507 • Letter: A
Question
An electron and a proton are each moving at 765 km/sin perpendicular paths as shown in (Figure 1) .
Part A
At the instant when they are at the positions shown, find the magnitude of the total magnetic field they produce at the origin.
Part B
Find the magnitude of the magnetic field the electron produces at the location of the proton.
Part C
Find the magnitude of the total magnetic force that the electron exerts on the proton.
Part D
Find the magnitude of the total electrical force that the electron exerts on the proton.
Part E
Find the direction of the total electrical force that the electron exerts on the proton.
Explanation / Answer
velocity of proton and electron v=765 km/sec
v=765*10^3 m/sec
A)
at origin
magnetic field due to proton is,
B1=(uo/4pi)*(q*v)/r^2
B1=(4pi*10^-7/(4pi))*(1.6*10^-19*765*10^3)/(4*10^-9)^2
B1=0.765 mT
and
magnetic field due to electron is,
B2=(uo/4pi)*(q*v)/r^2
B2=(4pi*10^-7/(4pi))*(1.6*10^-19*765*10^3)/(5*10^-9)^2
B2=0.489 mT
Bnet=B1+B2
=1.2546 mT
B)
B=(uo/4pi)*(q*v*sin(theta)/r^2
theta = tan^-(4nm/5nm)
theta = 38.66 degrees,
===>
B=(4pi*10^-7/(4pi))*(1.6*10^-19*765*10^3*sin(38.66)/((4*10^-9)^2+(5*10^-9)^2)
B=0.186 mT
C)
magnetic force Fm=q*v*B
=1.6*10^-19*765*10^3*0.186*10^-3
=2.283*10^-17 N
D)
electrical force Fe=k*q1*q2/r^2
=9*10^9*(1.6*10^-19)^2/((4*10^-9)^2+(5*10^-9)^2)
=5.62*10^-12 N
E)
and
dierctio of Fe is,
tan(theta)=5nm/4nm
===> theta=51.34 degrees,
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.