Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An electromagnetic wave from a wire antenna travels (from the reader) toward the

ID: 1504118 • Letter: A

Question

An electromagnetic wave from a wire antenna travels (from the reader) toward the plane of the paper. At time t = 0.0 s it strikes the paper at normal incidence. At point O and t = 0.0 s, the magnetic field vector has its maximum value, 4.93×10-8 T, pointing in the negative y-direction. The frequency of this wave is 1.08×106 Hz

A) What is the x-component of the associated electric field E at time t = 0.0 s? (Use the right-hand rule to determine the direction of E, and hence the sign of the x-component.)

B) What is the magnitude of the Poynting vector of the wave at time t = 0.0 s?

C) What is the y component of the magnetic field at point O at time 4.63×10-7 s?

Explanation / Answer

A) speed of wave = 3 x 10^8 m/s

and v B = E

E = 3 x 10^8 x 4.93 x 10^-8 = 14.79 N/C .....ANs

B) s(t) = (E x B) / u0


= (14.79 x 4.93 x 10^-8) / (4 x pi x 10^-7) = 0.580


direction = inside the papaer


C) time period , T = 1/f = 1 / (1.08 x 10^6) = 9.26 x 10^-7 s

at half the time period, magnitude will be same at t= 0 but in opposite direction,

B = 4.93 x 10^-8 T pointing in positive y direction.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote