An electromagnetic wave from a wire antenna travels (from the reader) toward the
ID: 1865737 • Letter: A
Question
An electromagnetic wave from a wire antenna travels (from the reader) toward the plane of the paper. At time t = 0.0 s it strikes the paper at normal incidence. At point o and t 0.0 s, the magnetic field vector has its maximum value, 3.89x10-8 T, pointing in the negative y-direction.The frequency of this wave is 2.23x 106 B (t-0) what is the x component of the associated electric eld E at time t = 0.0 s? Use the right-hand rule to determine the direction of E and hence the s component.) 10.62 NC n of the x e B-field and the E-field magnitudes are related via the speed of light. The directions of E, B, and the wave propagation direction are related by the right-hand rule SueitAnwe Incorrect. Tries 2/12 Previous Tries What is the magnitude of the Poynting vector of the wave at time t = 0.0 s? Sutoit Answer Tries 0/12 What is the y component of the magnetic field at point O at time 2.24x10-7 s? SutiTries 0/12Explanation / Answer
Given,
B = 3.89 x 10^-8 T ; f = 2.23 x 10^6 Hz
We know that,
S = E x B/u0
E = c B = 3 x 10^8 x 3.89 x 10^-8 = 11.67 N/C
S = 11.67 x 3.89 x 10^-8/(4 x 3.14 x 10^-7) = 0.36 W/m^2
Hence, S = 0.36 W/m^2
b)B = B cos(wt - kx)
x = 0 ; t = 2.24 x 10^-7s
B = 3.89 x 10^-8 cos(2 x 3.14 x 2.23 x 10^6 x 2.24 x 10^-7) = 3.88 x 10^-8 T
Hence, B = 3.88 x 10^-8 T
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.