An electromagnetic wave in a vacuum traveling in the +x direction generated by a
ID: 2124529 • Letter: A
Question
An electromagnetic wave in a vacuum traveling in the +x direction generated by
a variable source initially has a wavelength ? of 225 micrometer micromet
and a maximum electric field Emax in the +ydirection of 7.4010^-3V/m .
If the period of the wave is then increased by a factor of 1.50, what is the
equation of the resulting magnetic field component of the wave?
What are the coefficients in the equation for the magnetic field component
of the wave after the period increases by a factor of 1.50?
Enter the maximum magnetic field (Bmax), wavenumber (k),
and angular frequency (w) in teslas, inverse meters, and
radians per second separated by commas.
Please show work. My answer was wrong twice.
Bmax, k,? =
2.47?10?11,2.79?104,8.38?1012
T,1/m,rad/s
You have used the initial period to calculate the final wavenumber and
final angular frequency. Keep in mind that the period has been increased.
WRONG TOO
ANSWER 2: Deduction: -5%
Bmax, k,? =
1.96?10?5,1.86?104,5.57?1012
T,1/m,rad/s
Explanation / Answer
the wavelength is lamda = 225 um = 225 x 10^-6 m
the frequency of the wave is
f = (c/lamda)
where c = 3 x 10^8 m/s
the angular frequency is
w = 2pi x f = (2pi/T) --------------(1)
where T is period of motion
when T1 = 1.50T
the new angular frequency is
w1 = (2pi/T1) = (2pi/1.50T) -------------(2)
(2)/(1) gives
(w1/w) = (1/1.50)
or w1 = (w/1.50)
we know that
v = (E/B)
where v is velocity,E is electric field and B is magnetic field
or B = (E/v)
where E = 7.40 x 10^-3 V/m and v = c
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.