Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An electrochemical impulse traveling along the cell modeled in the figure (Figur

ID: 1346840 • Letter: A

Question

An electrochemical impulse traveling along the cell modeled in the figure  (Figure 1) changes the value of emf E3 so that now it supplies an upward current of 40 nA . All resistors have the same value R = 4.5 M?and  E1=75mV, E2=45mV.

Safari File Edit View History Bookmarks Window Help O 96% @ Tue l 1:01 AM a E MasteringPhysics: PSW 9 | || | + e https session.masteringphysics.com/myct/itemView?assignmentProblemID-55973991 C Reader :: Stanford engine thouse How Are Buildin e Proof? How to Prevent merican Puerto Ric mic Network Apple icloud Facebook Twitter News- Popular MasteringPhysics: PSW 9 Chegg Study | Guided Solutions and Study Help | Chegg.com How to take a screenshot on your Mac - Apple Support Submit Incorrect 27

Explanation / Answer

Here,

R = 4.5 Mohm

I3 = 40 nA

E1 = 75 mV

E2 = 45 mV

for the value of E3

Using KVL

75 - (4.5 + 4.5) *I1 - E3 + (9)* 40 = 0 -----(1)

Using second KVL equation

45 - 4.5 *I2 - E3 + (9)* 40 = 0 ----(2)

Using KCL

I1 + I2 + 40 = 0 ----(3)

solving 1 2, 3


I1 = -11.11 nA , I2 = -28.9 nA , E3 = 535 mV

the emf E3 is 535 mV

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote