An electrical motor is rated 1.6 hp for normal operation off 120V AC. a.) How mu
ID: 1459321 • Letter: A
Question
An electrical motor is rated 1.6 hp for normal operation off 120V AC.
a.) How much current will the motor draw when connected to 120V AC?
b.) The resistance of the motor winding is 3. What is the back emf produced in the motor?
c.) How much mechanical power will the motor deliver? What is its efficiency?
d.) The motor is now loaded so it slows down to half its normal operating speed. What are now the back emf, current, electrical power drawn, mechanical power and efficiency?
Answers:
a.) 9.95 A
b.) 90.2 V
c.) 897 W = 1.20 hp, 75% efficiency
d.) 45.1 V, 25 A, 2996 W = 4.02 hp, 1123 W = 1.51 hp, 37.5% efficiency
Explanation / Answer
A) P = V*I
Current I = P/V = 1.6*746/120 = 9.95 A
B) voltage is V = i*R = 9.95*3 = 29.85 V
back emf = 120-29.85 = 90.15 V
C) power delivered is P = 90.15*9.95 = 897 W = 897/746= 1.2 hp
efficiency eta = (1.2/1.6)*100 = 75.15 %
D) for half of the speed
back emf 90.2/2 = 45.1 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.