An electrical power plant has an overall efficiency of 17%. The plant is to deli
ID: 1507870 • Letter: A
Question
An electrical power plant has an overall efficiency of 17%. The plant is to deliver 147 MW of electrical power to a city, and its turbines use coal as fuel. The burning coal produces steam at 190°C, which drives the turbines. This steam is then condensed into water at 28°C by passing through coils in contact with river water.
(a) How many metric tons of coal does the plant consume each day (1 metric ton = 1 103 kg)? Incorrect: Your answer is incorrect. Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. metric tons
(b) What is the total cost of the fuel per year if the delivered price is $6 per metric ton? $
(c) If the river water is delivered at 19°C, at what minimum rate must it flow over the cooling coils in order that its temperature not exceed 28°C? (Note: The heat of combustion of coal is 7.8 103 cal/g.) kg/s
Explanation / Answer
Here ,
a) efficiency , e = 17 % = 0.17
Power delivered , Po = 147 MW
a) let the amount of coal needed is m
Po = e * input energy
Po = e * m * (heat produced per Kg)
147 * 10^6 * (365 * 24 * 3600) = 0.17 * m * (7.8 *10^3 * 4186 1/Kg)
solving for m
m = 8.35 *10^8 Kg
m = 8.35 *10^5 ton
the mass of coal used daily is 8.35 *10^5 ton
b)
for the total cost of fuel per year
total cost of fuel per year = m * rate * 365
total cost of fuel per year = 8.35 * 10^5 * 6 * 365
total cost of fuel per year = 1829048866 $
c)
let the rate of flow of water is M
Now , heat lost to water = (1 - e)* Po/(e)
m * 4186 * (28 - 19) = (1 - 0.17) * 147 *10^6/(0.17)
solving for m
m = 19.1 Kg/s
the rate of water flow must be 19.1 Kg/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.