A 190 g mass attached to a horizontal spring oscillates at a frequency of 5.50 H
ID: 1480873 • Letter: A
Question
A 190 g mass attached to a horizontal spring oscillates at a frequency of 5.50 Hz . At t =0s, the mass is at x= 6.80 cm and has vx = 32.0 cm/s . Determine:
Part A
The period.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
0.182 s
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part B
The angular frequency.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
34.6 rads
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part C
The amplitude.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
6.86×102 m
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part D
The phase constant.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
0.135 rad
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part E
The maximum speed.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
2.37 ms
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part F
The maximum acceleration.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
82.0 ms2
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part G
The total energy.
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
0.534 J
SubmitMy AnswersGive Up
Correct
Part H
The position at t= 3.20 s .
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
* I DON'T KNOW HOW TO FIND PART H!
0.182 s
Explanation / Answer
(a) Period is the inverse of the frequency.
Period = 1 / (5.50 Hz )
= 0.181seconds ---
(b) = 2f
= 2( 5.50 Hz )
= 34.55 rad / sec ---
(c) Max potential = kinetic + potential
½kA² = ½kx² + ½mv²
kA² = kx² + mv²
A² = x² + mv² / k
A² = x² + mv² / m²
A² = x² + ( v/ )²
A² = ( 6.80 cm )² + ( -32 cm/s /34.55 s¹ )²
A² =45.31 cm²
A =6.73cm ---
(d) velocity = v(t)
v(t) = A·cos( t + )
-32 cm/s = ( 6.73 cm )( 34.55 s^-1 )cos( 0 + )
-7.26 = cos( )
= cos¹( -.7.26 )
=.135 radians ---
(e) Max speed = A
= ( 6.73 cm )( 34.55 s¹ )
=232.52 cm/s
=2.32 m/s---
(f) Max acceleration = A²
= ( 6.73 cm )( 34.55 s¹ )²
= 8033.61 cm/s²
= 82.0---
(g) Total energy = max kinetic energy
= ½m( max speed )²
= ½ ( 0.19 kg )( 2.32 m/s )²
= 4408 kg cm²/s²
= 0.04408 joules ---
(h) Position = s(t)
= A·sin[ t + ]
= ( 6.73 cm )sin[ (34.55 s¹)( 3.20 s ) +.135 ]
=
=6.29cm ---
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.