A 185.5 g piece of metal is heated to 50.0 degreeC, and dropped into a coffee cu
ID: 1068669 • Letter: A
Question
A 185.5 g piece of metal is heated to 50.0 degreeC, and dropped into a coffee cup calorimeter containing 99.79 g of water at 21.5 degreeC. The metal and water reach an equilibrium temperature of 25.7 degreeC. What is the specific heat capacity of the metal? Water 4.184 J middot degreeC^-1 middot g^-1 0.39 J middot degreeC^-1 middot g^-1 10 J middot degreeC^-1 middot g^-1 1.3 J middot degreeC^-1 middot g^-1 19 J middot degreeC^-1 middot g^-1 Which reaction has a standard enthalpy change equal to the standard enthalpy of formation, DeltaHdegreef, for solid sodium hydroxide? When liquid water freezes, the process is exothermic, and heat is absorbed from the surroundings. exothermic, and heat is released to the surroundings. endothermic, and heat is absorbed from the surroundings. endothermic. and heat is released to the surroundings.Explanation / Answer
Question 16
We know that heat lost by one is gained by other .
Also we know that heat gained /lost Q = ms T
m- mass of substance
s-specific heat of substance
T - change in temperature
Now lets solve the question
For water
Mass of water = 99.79 gm
Initial Temperature of water = 21.5
Initial Temperature of water=25.7
Twater = 25.7-21.5 = 4.2 C
specific heat of water = 4.184 J / g oC
Heat gained by water = msTwater = 99.79 * 4.184 * 4.2 = 1753.5897 J
So now heat gained by water is lost by metal
So heat lost by metal = 1753.5897 J
For metal
Mass of metal = 185.5 g
Initial Temperature of metal = 50
Initial Temperature of metal=25.7
Tmetal = 50-25.7 = 24.3 oC
Now we have
mass of metal *specific heat of metal * Tmetal = 1753.5897
s = 1753.5897 /mass of metal * Tmetal = 1753.5897 / 185.5 * 24.3=0.389 J /g oC
Therefore specific heat of metal = 0.389 J /g oC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.