A 184.6 mL sample of carbon dioxide was heated at 337 K. if the volume of the ca
ID: 919002 • Letter: A
Question
A 184.6 mL sample of carbon dioxide was heated at 337 K. if the volume of the carbon dioxide sample at 337 K is 433.9 mL what was its temperature at 184.6mL? Answer in K A 184.6 mL sample of carbon dioxide was heated at 337 K. if the volume of the carbon dioxide sample at 337 K is 433.9 mL what was its temperature at 184.6mL? Answer in K A 184.6 mL sample of carbon dioxide was heated at 337 K. if the volume of the carbon dioxide sample at 337 K is 433.9 mL what was its temperature at 184.6mL? Answer in KExplanation / Answer
According to charles law,
V1/V2 = T1/T2
given that, V1 = 433.9 mL,
T1 = 337 K
V2 = 184.6 mL
T2 = ?
=> T2 = T1 x V2 / V1 = 337 x 184.6 / 433.9
=> T2 = 143.4 K <<<<<<-----------(ANSWER)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.