A thin uniform rod has a length of 0.520 m and is rotating in a circle on a fric
ID: 1478164 • Letter: A
Question
A thin uniform rod has a length of 0.520 m and is rotating in a circle on a frictionless table. The axis of rotation is perpendicular to the length of the rod at one end and is stationary. The rod has an angular velocity of 0.4 rad/s and a moment of inertia about the axis of 2.70×103 kgm2 . A bug initially standing on the rod at the axis of rotation decides to crawl out to the other end of the rod. When the bug has reached the end of the rod and sits there, its tangential speed is 0.147 m/s . The bug can be treated as a point mass.
A.What is the mass of the rod?
B.What is the mass of the bug?
Explanation / Answer
a )
moment of inertia of th erod is I = 1 / 3 ML2
given L = 0.520 m
and
moment of inertia is I = 2.70 X 103 kgm2
2.70 X 103 = 1 / 3 X M X 0.5202
3 X 2.70 X 103 / 0.5202 = M
M = 0.029 Kg
b )
using I0 w0 = I1 w1
we know that I0 w0 = 2.70 X 10-3 X 0.4
= 1.08 X 10-3
its tangential speed is 0.147 m/s
we have
w = v / L
= 0.147 / 0.520
= 0.2826 rad/s
I1 w1 =1.08 X 10-3
I1 = 1.08 X 10-3 / 0.2826
=3.82 X 10-3
I1 = I0 + m L2
here m is the mass of the bug
3.82 X 10-3 = 2.70 X 10-3 + 0.5202 X m
0.5202 X m = 1.12 X 10-3
m = 1.12 X 10-3 / 0.5202
m = 4.14 X 10-3 Kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.