Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A thin spherical shell made of plastic carries a uniformly distributed negative

ID: 1543241 • Letter: A

Question


A thin spherical shell made of plastic carries a uniformly distributed negative charge -7e-10 coulombs (indicated as -Q1 in the diagram). Two large thin disks made of glass carry uniformly distributed positive and negative charges 1.3e-05 coulombs and -1.3e-05 coulombs (indicated as +Q2 and -Q2 in the figure). The radius R1 of the plastic spherical shell is 8 mm, and the radius R2 of the glass disks is 4 meters. The distance d from the center of the spherical shell to the positive disk is 18 mm.

(a) Find the potential difference V1 - V2. Point 1 is at the center of the plastic sphere, and point 2 is just outside the sphere.
volts
(b) Find the potential difference V2 - V3. Point 2 is just below the sphere, and point 3 is right beside the positive glass disk.
volts

Remember that the sign of the potential difference is important.

Additional Materials

E C +

Explanation / Answer

A = <-0.6 , 0 , 0>

B = < 0.3 , 0 , 0>

a) the displacement vector , l

l = A - B

l = <-0.6 , 0 , 0> - < 0.3 , 0 , 0>

l = < -0.9 , 0 , 0> m

b)

change in potential = - l . E

change in potential = 0.9* -750

change in potential = -675 V

0.9*450=405

c)

change in potential energy of system = e * potential difference

change in energy of system = 1.602 *10^-19 * -675

chanen energy of system =-1.08 *10^-16J

1.602*10^-19*405

=6.4881*10^-17

d)

for the electron

change in potential energy of system = -e * potential difference

change in potential energy of system = -1.602 *10^-19 * -675

change in potential energy of system = -1.08 *10^-16 J

-1.602*10^-19*-405

=6.48*10^-17

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote