A 1600 kg sedan goes through a wide intersection traveling from north to south w
ID: 1477467 • Letter: A
Question
A 1600 kg sedan goes through a wide intersection traveling from north to south when it is hit by a 2200 kg SUV traveling from east to west. The two cars become enmeshed due to the impact and slide as one thereafter. On-the-scene measurements show that the coefficient of kinetic friction between the tires of these cars and the pavement is 0.750, and the cars slide to a halt at a point 5.48 m west and 6.55 m south of the impact point.
Part A
How fast was sedan traveling just before the collision?
Part B
How fast was SUV traveling just before the collision?
Explanation / Answer
given are
m1=1600kg
m2=2200kg
uk=0.750
d1=5.48m
d2=6.55m
distance travelled after the collision will be
d=sqt(5.48^2+6.55^2)
=8.5m
Work =Frce*distance
=uk(m1+m2)gd
=0.750*(1600+2200)*9.8*8.5
=238470.5J
Tan thetha=5.48/6.55
=39.5 degrees
k.E before collision
E=1/2mv^2
V=undrt(2E/m)
=undrt(2*238470.5/(2200+1600))
=11.2 m/sec
Velocity component after the collision is
Vx=11.2sin 39.5
=7.12m/sec
Vy=11.2cos 39.5
=8.64m/sec
Now momentum is conserved not K.E
Y direction
So 1600v1i=(2200+1600)Vfy
V1i=3800/1600*(8.64)
=20.52m/sec
X direction
2200*V1i=3800vfx
V1i=3800/2200*7.12
=12.29m/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.