You are performing an analysis of a new metalic alloy created in your research l
ID: 1476320 • Letter: Y
Question
You are performing an analysis of a new metalic alloy created in your research lab. You place a 17.5 kg block of this new metal initially at a temperature 16 oC in a rigid insulated box. 0.30 kg of steam at 100 oC is piped into the box and then the box is sealed so that no heat can be transfered in or out. When the system comes to equilibrium, the temperature is 63 oC.
What is the specific heat of the metal? Give your answer in J/(kg oC) (or equivalently J/(kg K)), and give your answer to at least 3 significant digits.
Please be very thorough with your work!
Explanation / Answer
Here ,
mass of block , m1 = 17.5 Kg
mass of steam , m2 = 0.30 Kg
as the final temperature is Tf
let the specific heat of metals is Sm
Tf = 63 degree C
heat lost by steam = heat gain by ice
0.30 * (2260 * 10^3 + 4186 * (100 - 63)) = 17.5 * Sm * (63 - 16)
solving for Sm
Sm = 880.8 J/(Kg.degree C)
the specific heat of metal is 880.8 J/(Kg.degree C)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.