A) A train is moving parallel and adjacent to a highway with a constant speed of
ID: 1471365 • Letter: A
Question
A) A train is moving parallel and adjacent to a highway with a constant speed of 22 m/s. A car is traveling in the same direction as the train at 45 m/s. The car’s horn sounds at 510 Hz and the train’s whistle sounds at 340 Hz. When the car is behind the train what fre- quency does an occupant of the car observe for the train whistle? The speed of sound is 343 m/s. Answer in units of Hz.
B) When the car is in front of the train what frequency does a train passenger observe forthe car’s horn? Answer in units of Hz.
Explanation / Answer
speed of the car = 45 m/s
speed pf train = 22 m/s
frequesncy of whistle = 510 Hz
speed of sound = 343 m/s
1) f=fw(v+vc)/(v+vt)
f = 510(343+45)/(343+22) = 542.136 Hz
2) f = 510*(343-45)/(343+22) = 416.38 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.