A typical aorta, the main artery from the heart, is 1.80 cm in diameter and carr
ID: 1463733 • Letter: A
Question
A typical aorta, the main artery from the heart, is 1.80 cm in diameter and carries blood at a speed of 35 cm/s.
A particular aorta vessel had a clot that reduced the area to 70% of its normal value.
(i) What would be the speed of the blood in the aorta?
A typical pressure in an unobstructed aortal would be about 16 kPa.
(ii) What would be the blood pressure in the obstructed aorta?
(iii)What is the flow rate (in m3/s) though a typical aorta?
(d) What is the density of a fluid whose pressure increases by 70.6 kPa for every 6.0 m increase in depth?
Explanation / Answer
let,
blood speed v1=35 cm/sec
area A1=pi*(1.8*10^-2/2)^2=2
pressure P1=16 kPa
area reduced A2=70% of A1
A2=(70/100)*A1
A2=0.7*A1
density of the blood rho=1060 kg/m^3
a)
by using continuity equation ,
A1*v1=A2*v2
(35)=(A2/A1)*v2
(35)=(0.7)*v2
====> v2=50 cm/sec^2
speed of the blood v2=50 cm/sec^2 -----is answer
b)
by using Bernoulli's equation,
P1+1/2*rho*v1^2=P2+1/2*rho*v2^2
P2=P1+1/2*rho*(v1^2-v2^2)
P2=(16*10^3)+1/2*1060*(35^2-50^2)*10^-4
P2=15.932*10^3 pa
P2=15.932 kpa -----is answer
c)
diameter d1=1.8cm
flow rate =A1*V1
=pi*(d1/2)^2*V1
=pi*(1.8*10^-2/2)^2*(35*10^-2)
=8.91*10^-5 m^3/sec -----is answer
d)
let
h=6m
(p1-p2)=70.6 kpA
now,
(P1-P2)=rho*g*h
70*10^3=rho*9.8*6
===> rho=1190.48 kg/m^3
density, rho=1190.48 kg/m^3 -----is answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.