A two-year bond with par value $1,000 making annual coupon payments of $108 is p
ID: 2798379 • Letter: A
Question
A two-year bond with par value $1,000 making annual coupon payments of $108 is priced at $1,000.
A two-year bond with par value $1,000 making annual coupon payments of $108 is priced at $1,000 a. What is the yield to maturity of the bond? (Round your answer to 1 decimal place.) Yield to maturity 10.8 % b. What will be the realized compound yield to maturity if the one-year interest rate next year turns out to be (a) 8.8%, (b) 10.8%, (c) 12.8%?(Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.) Interest Rate 8.8% 10.8% 12.8% Realized YTM 10.8%Explanation / Answer
At 8.8%
Proceeds = 1000 + 108 + 108*(1+8.8*%) = 1225.50
YTM = SQRT(1225.50/1000) - 1 = 10.7%
At 10.8%
Proceeds = 1000 + 108 + 108*(1+10.8*%) = 1227.66
YTM = SQRT(1227.66/1000) - 1 = 10.8%
At 12.8%
Proceeds = 1000 + 108 + 108*(1+12.8*%) = 1229.82
YTM = SQRT(1229.82/1000) - 1 = 10.9%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.