4. A bullet with mass = 0.5 kg is shot to the side with a speed of 200 m/s. It h
ID: 1462373 • Letter: 4
Question
4. A bullet with mass = 0.5 kg is shot to the side with a speed of 200 m/s. It hits a wooden block with mass = 1.5 kg and passes through the block. As it exits the block, the bullet has a speed of 80 m/s. The block is initially at rest and is on a frictionless surface. a. Find the speed of the block after the bullet leaves it. b. Which object, the bullet or the block, got the greatest impulse as a result of the collision, and what is that impulse? At a busy intersection, a 1500 kg blue car is traveling south. At the same time, a 2000 kg red pickup is traveling west. Unfortunately, they collide, They stick together and end up with a total momentum of 8000 kgm/s directed 600 west of south. c. Find the speed of each car before the collision.Explanation / Answer
4)
initial momentum Pi = m1*u1 = 0.5*200
final momentum = m1*v1 + m2*v2 = (0.5*80)+(1.5*v2)
from momentum conservation
Pf = Pi
(0.5*80)+(1.5*v2) = 0.5*200
v2 = 40 m/s
+
(b)
for bullet impulse = J1 = m1*(V1-u1) = 0.5*(80-200) = -60 kg m/s
for block J2 = m2*(v2-u2) = 1.5*(40-0) = 60 kgm/s
both has same impulse
+++++++
c)
u1x = 0 u1y = -u1 j
u2x = -u2 u2y = 0
after collision
Pfx = -8000*cos60
Pfy = -8000*sin60
from momentum conservation
Pix = Pfx
(1500*u1x) + (2000*u2x) = -8000*cos60
0 - (2000*u2x) = -8000*cos60
u2x = 2 m/s
=====
Piy = Pfy
-(1500*u1y) + 0 = -8000*sin60
u1y = 4.62 m/s
speed of 1500 kg car = 4.62 m/s
speed of 2000 kg car = 2 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.