Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 1200-kg car pushes a 2100-kg truck that has a dead battery to the right. When

ID: 1461550 • Letter: A

Question

A 1200-kg car pushes a 2100-kg truck that has a dead battery to the right. When the driver steps on the accelerator, the drive wheels of the car push against the ground with a force of 4500 N . What is the magnitude of the force the car applies to the truck? QUESTION: What is the magnitude Fct of the force that the car exerts on the truck? Use the coordinate system where the positive y direction is upward, and the positive x direction is to the right, the direction in which F ct points. Please show clear work so I can replicate and understand! Thank you!

Explanation / Answer

the net force exerted on the system is,

Fnet = (m+M)a

Hence, the acceleration is,

a = Fnet /m+M = 4500 / 1200+2100 = 1.36 M/S2

the force exerted on the truck by the car is,

Fc = ma = 2100 x 1.36 = 2863.64 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote