Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 120 mm x 120 mm x 60 mm thick sheet of copper is stretched biaxially as shown.

ID: 2993750 • Letter: A

Question


A 120 mm x 120 mm x 60 mm thick sheet of copper is stretched biaxially as shown. If the normal stress is 40 MPa in the y direction and the new thickness of the plate in the z direction is 59.98 mm, determine the normal stress in the x direction. Copper has a modulus of elasticity of 110 GPa and a Poisson

A 120 mm x 120 mm x 60 mm thick sheet of copper is stretched biaxially as shown. If the normal stress is 40 MPa in the y direction and the new thickness of the plate in the z direction is 59.98 mm, determine the normal stress in the x direction. Copper has a modulus of elasticity of 110 GPa and a Poisson's ratio of 0.35.

Explanation / Answer

strain in z = -0.02/60

strain in z = [ -mew *( stress in x + stress in y)]/E

mew = 0.35

E = 110*10^9 Pa


stress in x + stress in y = 104.762 MPa

stress in x + 40 = 104.762

stress in x = 104.762 -40 = 64.762 MPa .....(ans)


Rate it now :P


Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote