A 120 mm x 120 mm x 40 mm thick sheet of copper is stretched biaxially as shown.
ID: 2993744 • Letter: A
Question
A 120 mm x 120 mm x 40 mm thick sheet of copper is stretched biaxially as shown. If the normal stress is 40 MPa in the y direction and the new thickness of the plate in the z direction is 39.98 mm, determine the normal stress in the x direction. Copper has a modulus of elasticity of 110 GPa and a Poisson
A 120 mm x 120 mm x 40 mm thick sheet of copper is stretched biaxially as shown. If the normal stress is 40 MPa in the y direction and the new thickness of the plate in the z direction is 39.98 mm, determine the normal stress in the x direction. Copper has a modulus of elasticity of 110 GPa and a Poisson's ratio of 0.35Explanation / Answer
strain in z = -0.02/40
strain in z = [ -mew *( stress in x + stress in y)]/E
mew = 0.35
E = 110*10^9 Pa
stress in x + stress in y = 157.143 MPa
stress in x + 40 = 157.43
stress in x = 157.43 -40 = 117.143 MPa .....(ans)
Rate it now :P
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.