A 12.0-kg box resting on a horizontal, frictionless surface is attached to a 5.0
ID: 1558773 • Letter: A
Question
A 12.0-kg box resting on a horizontal, frictionless surface is attached to a 5.00-kg weight by a thin, light wire that passes without slippage over a frictionless pulley (the figure (Figure 1) ). The pulley has the shape of a uniform solid disk of mass 1.80 kg and diameter 0.400 m .
Part A
After the system is released, find the horizontal tension in the wire.
Part B
After the system is released, find the vertical tension in the wire.
Part C
After the system is released, find the acceleration of the box.
Part D
After the system is released, find magnitude of the horizontal and vertical components of the force that the axle exerts on the pulley.
Explanation / Answer
Let's call the horizontal tension Th and the vertical tension Tv.
fbd for the 12 kg mass gives us
Fnet = ma = 12kg * a = Th
Dropping units, we have Th = 12a
fbd for 5 kg mass gives us
Fnet = ma = 5kg * a = mg - Tv = 5kg * 9.8m/s² - Tv
Tv = 49 - 5a
fbd for pulley gives us
net torque = (Tv - Th)*r = I = ½mr²(a/r) = (½)mra r cancels
Tv - Th = (½)ma = ½ * 1.8kg * a = 0.9 kg * a
Plug in for Tv and Th:
49 - 5a - 12a = 0.9 a
49 = 17.9 a
a = 2.74 m/s² part C
A) Th = 12kg * 2.74m/s² = 32.85 N
B) Tv = 49N - 5kg*2.74m/s² = 35.31 N
For Part D, the x component is your Th, but your y component is your Tv + weight of the wheel. So, in this case 35.31N + (9.8)(1.80) = 52.95 N. Hope this works!
The horizontal and vertical components are simply Th and Tv.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.