A 120-N child is in a swing thatis attached to ropes 2.20 mlong. Find the gravit
ID: 1739431 • Letter: A
Question
A 120-N child is in a swing thatis attached to ropes 2.20 mlong. Find the gravitational potential energy associated with thechild relative to her lowest position at the following times. (a) when the ropes are horizontalJ
(b) when the ropes make a 25.0° anglewith the vertical
J
(c) when the child is at the bottom of the circular arc
J
(a) when the ropes are horizontal
J
(b) when the ropes make a 25.0° anglewith the vertical
J
(c) when the child is at the bottom of the circular arc
J
Explanation / Answer
(A) When the string is horizontal, height h = 2.20m equation forgravitational potential energy (P.E.): = m*g*h N =1kg.m/s2 and J =1kg.m2/s2 120-N = m*a => m = 12.3 kg P.E. = (120-N)(2.20 m) P.E. = 264 J (B) When string makes 25 degree with the vertical,thechild's height relative to lowest position 'h' =l (1 - cos 25) 'h'=2.20*( 1 - 0.906 ) = 0.206m nowgravitational potential energy (P.E.) =m*g*h P.E. = (120-N)(0.206 m) P.E. = 24.7 J (C) At the bottom height is zero , hence P.E. =0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.