The Mariana trench is located in the Pacific Ocean at a depth of about 11 000 m
ID: 1458285 • Letter: T
Question
The Mariana trench is located in the Pacific Ocean at a depth of about 11 000 m below the surface of the water. The density of seawater is 1025 kg/m3. (a) If an underwater vehicle were to explore such a depth, what force would the water exert on the vehicle's observation window (radius = 0.274 m)? (b) For comparison, determine the weight of a jetliner whose mass is 5.47 × 105 kg
(note:The area of a circle is equal to r^2--you need the area of the window to calculate the force
**the equation P2=P1+pgh relates the pressure at the surface of the ocean to the pressure at some depth h below the surface.)
Explanation / Answer
(a) The force is defined as follows:
F = P*A = g d/r2 = [1025 * 9.8 * 11000] [*0.274 *0.274] = 2.60e+7 N
(b) The weight is calculated as follows:
W = mg = 5.47 x 105 *9.8 = 5.36 x 106 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.