The Mariana trench is located in the floor of the Pacific Ocean at a depth of ab
ID: 2102999 • Letter: T
Question
The Mariana trench is located in the floor of the Pacific Ocean at a depth of about 11,000 m below the surface of the water. The density of seawater is 1025 kg/m3. If an underwater vehicle were to explore such a depth, what force would the water exert on the vehicles's observation window (radius = 0.10 m)? Note: Give your answer to the nearest billion newtons. i.e. 5,199,782,356 would be 5 The Mariana trench is located in the floor of the Pacific Ocean at a depth of about 11,000 m below the surface of the water. The density of seawater is 1025 kg/m3. If an underwater vehicle were to explore such a depth, what force would the water exert on the vehicles's observation window (radius = 0.10 m)? Note: Give your answer to the nearest billion newtons. i.e. 5,199,782,356 would be 5Explanation / Answer
Start with P = pgh
P = (1025)(9.8)(11000) = 110495000 Pa
P = F/A
F = PA
F = (110495000)(pi)(.1)^2
F = 3.47 X 10^6 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.