One object is at rest, and another is moving. The two collide in a one-dimension
ID: 1457481 • Letter: O
Question
One object is at rest, and another is moving. The two collide in a one-dimensional, completely inelastic collision. In other words, they stick together after the collision and move off with a common velocity. Momentum is conserved. The speed of the object that is moving initially is 26 m/s. The masses of the two objects are 2.7 and 8.2 kg. Determine the final speed of the two-object system after the collision for the case (a) when the large-mass object is the one moving initially and the case (b)when the small-mass object is the one moving initially.
Explanation / Answer
given Vi = 26 m/s and M = 8.2kg and m = 2.7 kg
a)
Vf = ViM / ( m + M )
= 26 X 8.2 / ( 2.7 + 8.2 )
Vf = 213.2 / 10.9
Vf = 19.55 m/s
b)
Vf = Vim / ( m + M )
Vf = 26 X 2.7 / ( 2.7 + 8.2 )
Vf = 70.2 / 10.9
Vf = 6.44 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.