Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The charging of individual raindrops is ultimately responsible for the electrica

ID: 1456420 • Letter: T

Question

The charging of individual raindrops is ultimately responsible for the electrical activity of a thunderstorm. A raindrop having a charge of +10.0x10^-6 C experiences an electrical force having a magnitude of 28.8 N. (a) how many electrons have been removed from the raindrop to produce its charge of +10.0x10^-6 C? (b) What is the magnitude of the electric field experience by the raindrops? (c) If the electric force experienced by the given raindrops is due solely to a second charged raindrop at a distance of 0.250 m away, what is the magnitude of the charge of the second raindrop? The charging of individual raindrops is ultimately responsible for the electrical activity of a thunderstorm. A raindrop having a charge of +10.0x10^-6 C experiences an electrical force having a magnitude of 28.8 N. (a) how many electrons have been removed from the raindrop to produce its charge of +10.0x10^-6 C? (b) What is the magnitude of the electric field experience by the raindrops? (c) If the electric force experienced by the given raindrops is due solely to a second charged raindrop at a distance of 0.250 m away, what is the magnitude of the charge of the second raindrop? The charging of individual raindrops is ultimately responsible for the electrical activity of a thunderstorm. A raindrop having a charge of +10.0x10^-6 C experiences an electrical force having a magnitude of 28.8 N. (a) how many electrons have been removed from the raindrop to produce its charge of +10.0x10^-6 C? (b) What is the magnitude of the electric field experience by the raindrops? (c) If the electric force experienced by the given raindrops is due solely to a second charged raindrop at a distance of 0.250 m away, what is the magnitude of the charge of the second raindrop?

Explanation / Answer

a) Number of electrons removed = 10.0x10^-6 C / charge of 1 e = 10.0x10^-6 C / [1.6 x 10^-19C]

        =6.25 x 10^13 electrons

b) E = F/q = 28.8 N/ 10.0x10^-6 C= 2.88 x 10^6 N/C

c) E = kQ/r^2

      So, Q = Er^2/k = 2.88 x 10^6 x 0.25 x 0.25 / (9 x 10^9) = 0.00002 C = 20 x 10^-6 C

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote