The charge density of an infinite line of charge is lambda = 100 nC/m. If zero o
ID: 1439035 • Letter: T
Question
The charge density of an infinite line of charge is lambda = 100 nC/m. If zero of potential is chosen to be at a point having a perpendicular distance of 1 m from the line, the electric potential at a perpendicular distance of 50 cm from this line is 1.25 kV 2.34 kV 0 -1.25 kV -2.34 kV) You make a homemade capacitor out of two flat circular metal plates, each of radius 5 cm. and hold them a distance of I cm apart. You then connect each plate to the terminals of a 6-V banco- What would be the capacitance of your capacitor? 7.0 Times 10^-12 F 2.2 Times 10^10 F 2.2 Times 10^-11 F 7.0 Times 10^-10 F 2.2 Times 10^-12 F A wire of length L and resistance R is now drawn out by pulling such that its new resistance is 15R. What is its new length? (Assume the density remains constant.) 1.50L 6.67 Times 10^-1 L 2.25 L 3.87 L 2.58 Times 10^-1 LExplanation / Answer
part 1 )
zero it will be on the same line of 1m
part 2 )
C = eoA/d
A = pir^2 = r = 5cm = 5 x 10^-2
A = 7.85 x 10^-3 m^2
d = 1cm = 1 x 10^-2 m
eo = 8.85 x 10^-12
C = 6.95 x 10^-12 F = 7 x 10^-12 F ( A option)
part c )
R = rho*L/A
R1 = rho*L1/A1 = R = rho*L/A1
R2 = rho*L2/A2 = 15R = rho*L'/A2
R2 = 15R2
here volume remain constant
15R = rho * LL'/(A/L')
15R = rho*L'^2*L/A
rho*L/A = R
L' = sqrt(15) =
L' = 3.87 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.