A magnetic field of 3 Tesla is oriented into the page. A 10 cm long conducting b
ID: 1456394 • Letter: A
Question
A magnetic field of 3 Tesla is oriented into the page. A 10 cm long conducting bar is pulled to the right at a constant speed of 4 m/s. Assume the resistor R=2.
A.) What is the magnitude of the current in the bar?
B.) What is the direction of the current in the bar?
C.) What is the power dissipated in the resistor?
D.) First, draw a free-body diagram which shows the magnetic force and the applied force applied to the bar. What is the relationship between these forces assuming the bar moves to the right at a constant speed? What is the magnitude of the applied force?
E.) What is the direction of the applied force?
F.) What is the power supplied by the person pulling the bar?
Explanation / Answer
1. E= BVL = (3T)(4m/s)(0.1m) = 1.2
I=E/R = 1.2/2 = 0.6
2. up
3. P=(B^2)(V^2)(L^2) / R = (3^2)(4^2)(0.1^2) / 2 = 0.72 W
4. F= I L B sin theta = (0.6)(0.1)(3)sin90 = 0.18 N
5. right (with velocity)
6. P= I^2 R = (0.6^2)(2) = 0.72 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.