One end of a nylon rope is tied to a stationary support at the top of a vertical
ID: 1453435 • Letter: O
Question
One end of a nylon rope is tied to a stationary support at the top of a vertical mine shaft of depth 75.0 m . The rope is stretched taut by a box of mineral samples with mass 23.0 kg attached at the lower end. The mass of the rope is 1.80 kg . The geologist at the bottom of the mine signals to his colleague at the top by jerking the rope sideways. (Do not neglect the weight of the rope.)
A What is the wave speed at the bottom of the rope?
B What is the wave speed at the middle of the rope?
C What is the wave speed at the top of the rope?
Explanation / Answer
here,
length of rod , l = 75 m
mass of box , M = 23 kg
mass of rope , m = 1.8 kg
A)
for the bottom of rope,
u = m/L = 0.024kg/m
T = M * g
T = 225.4 N
speed of wave , v = sqrt( T/u)
v = sqrt(225.4/0.024)
v = 96.91 m/s
(b)
for the middle of rope,
u = (m/2)/(L/2) = 0.024kg/m
T = (M + m/2) * g
T = 234.22 N
speed of wave , v = sqrt( T/u)
v = sqrt(234.22/0.024)
v = 98.79 m/s
(c)
for the middle of rope,
u = (m)/(L) = 0.024 kg/m
T = (M + m) * g
T = 243.04 N
speed of wave , v = sqrt( T/u)
v = sqrt(243.04/0.024)
v = 100.63 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.