Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

One end of a cord is fixed and a small 0.700-kg object is attached to the other

ID: 1462330 • Letter: O

Question

One end of a cord is fixed and a small 0.700-kg object is attached to the other end, where it swings in a section of a vertical circle of radius 1.50 m, as shown in the figure below. When theta = 25.0 degree, the speed of the object is 5.00 m/s. (a) At this instant, find the magnitude of the tension in the string. (b) At this instant, find the tangential and radial components of acceleration. m/s^2 inward at = m/s^2 ac= m/s^2 downward tangent to the circle (c) At this instant, find the total acceleration. inward and below the cord at degree (d) Is your answer changed if the object is swinging down toward its lowest point instead of swinging up? Yes No (e) Explain your answer to part (d). This answer has not been graded yet.

Explanation / Answer

The tension in the supports the weight of the object and provides the centripetal force that keeps the object moving in a circular path.

The vertical component of tension = T * cos 25

The vertical component of the tension supports the weight of the object.

T * cos 25 = m * g = 0.700 * 9.8 = 6.86

T = 6.86 ÷ cos 25 = 7.569 N This is the tension if the object was not moving.

Centripetal force = m * v^2/r = 0.7 * 5^2 /1.50 = 11.67 N

Total tension in cord = 6.86 + 11.67 = 18.53 N

The 18.53 N tension force is directed toward the center of the circle. So, all of the tension is the force causing the radial acceleration.

The component of the weight that is directed toward the center = 0.7 * 9.8 * cos 25

The net force that is directed toward the center = 18.53 – 0.7 * 9.8 * cos 25

Radial acceleration = net radial force ÷ mass

Radial acceleration = (18.53 – 0.7 * 9.8 * cos 25) ÷ 0.7 = 17.59 m/s^2


The direction of the tangential acceleration is perpendicular to the tension force in the cord, so the tension has no component causing tangential acceleration. The weight has a component that is tangent to the circle.
The tangential force = m* g * sin = 0.7 * 9.8 * sin 25
Tangential acceleration = tangential force ÷ mass = 9.8 * sin 25 = 4.142 m/s^2

Total acceleration = (17.59^2 + 4.142^2)^0.7 = 57.515 m/s^2

d)    NO

The weight and centripetal force are not dependent on the direction the object is moving. So the radial and tangential acceleration are not dependent on the direction the object is moving.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote