One end of a heavy beam of mass M = 46.7 kg is hinged to a vertical wall, and th
ID: 1912308 • Letter: O
Question
One end of a heavy beam of mass M = 46.7 kg is hinged to a vertical wall, and the other end is tied to a steel cable of length 3.00 m, as shown in the figure. The other end of the cable is also attached to the wall at a distance of 4.00 m above the hinge. A mass m = 15.3 kg is hung from one end of the beam by a rope. a) Determine the tension in the rope. b) Determine the tension in the cable. c) Find the force the hinge exerts on the beam. Here is a link to the diagram http://gyazo.com/f3f3c3e1b3e4e07e1dc4f7ec3ffe97dfExplanation / Answer
balancing vertical force on heavy beam
Ry -Mg - Trope = 0
Trope = mg = 15.3*9.8 = 149.94 N
a. Tension is rope = 149.94 or 150N
Ry = 607.6 N
horizontal force on beam
Rx = Tcable
balancing moment about hinge,
4*Tcable- (3/2 *Mg) - (3*mg) = 0
4Tcable - 1136.31 = 0
b. Tcable = 284.08 N
Rx = 284.08N
Fhinge = (Rx^2 +Ry^2)^1/2
= (607.6^2 + 284.08^2)^1/2
c. Force due hinge = 670.73 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.