One end of a horizontal rope is attached to a prong of an electrically driven tu
ID: 1865658 • Letter: O
Question
One end of a horizontal rope is attached to a prong of an electrically driven tuning fork that vibrates at a frequency 129 Hz . The other end passes over a pulley and supports a mass of 1.50 kg. The linear mass density of the rope is0.0510 kg/m . What is the speed of a transverse wave on the rope? What is the wavelength? What is the speed of a transverse wave on the rope if the mass were increased to 3.00 kg? What is the wavelength of a transverse wave on the rope if the mass were increased to 3.00 kg?
Explanation / Answer
A.
Speed of transverse wave is given by:
v = sqrt (T/u)
u = linear mass density = 0.0510 kg/m
T = m*g = 1.5*9.81
So,
v = sqrt (1.5*9.81/0.0510) = 16.986 = 17.0 m/sec
B.
wavelength = v/f
lambda = 17.0/129 = 0.132 m
C.
when mass = 3 kg
v = sqrt (3*9.81/0.0510) = 24.022 = 24.0 m/sec
D.
wavelength = v/f
lambda = 24.0/129 = 0.186 m
Please Upvote.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.