A block of mass 0.76kg starts from rest at point A and slides down a frictionles
ID: 1449716 • Letter: A
Question
A block of mass 0.76kg starts from rest at point A and slides down a frictionless hill of height h. At the bottom of the hill it slides across a horizontal piece of track where the coefficient of kinetic friction is 0.31. This section (from points B to C) is 3.52m in length. The block then enters a frictionless loop of radius r= 2.52m. Point D is the highest point in the loop. The loop has a total height of 2r. Note that the drawing below is not to scale.
1.What is the minimum speed of the block at point D that still allows the block to complete the loop without leaving the track?
2. What is the minimum kinetic energy for the block at point C in order to have enough speed at point D that the block will not leave the track?
3. What is the minimum kinetic energy for the block at point B in order to have enough speed at point D that the block will not leave the track?
4.What is the minimum height from which the block should start in order to have enough speed at point D that the block will not leave the track?
Explanation / Answer
1. At point D. (Applying Fnet = ma)
N + mg = mv^2 / r
N = mv^2/r - mg
to keep in contact, N >= 0
for minimum case
N = mv^2/r - mg = 0
v = sqrt(rg) = sqrt(2.52 x 9.8) = 4.97 m/s ....Speed at D
2.Now using energy conservation for C and D
PE + KE at C = PE + KE at D
0 + KE = m g (2r) + m (4.97^2) /2
KE = (0.76 x 9.8 x 2 x 2.52 ) + ( 0.76 x 4.97^2 /2 ) = 46.92 J
3.
For B to C.
Using work energy theorem,
work done by friction = change in KE
- uk m g d = KE at C - KE at B
- (0.31 x 0.76 x 9.8 x 3.52 ) = 46.92 - Kb
Kb = 55.03 J
4. Now using energy conservation for A to B .
mgh = Kb
0.76 x 9.8 x h = 55.03
h = 7.4 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.