A block of ice with a mass of 2.50 kg is moving on a frictionless, horizontal su
ID: 1414028 • Letter: A
Question
A block of ice with a mass of 2.50 kg is moving on a frictionless, horizontal surface. At t = 0, the block is moving to the right with a velocity of magnitude 8.00 m/s. Calculate the magnitude of the velocity of the block after the following force has been applied for 6.00 s: a force of 5.00 N directed to the right. Express your answer in meters per second to three significant figures. Calculate the direction of the velocity of the block after the following force has been applied for 6.00 s: a force of 5.00 N directed to the right.Explanation / Answer
F = ma
a = F/m = 5/2.5 = 2 m/s^2
from the kinematic equation
v = u+at
v = 8 + 2(6 s) = 20 m/s
(b)
as the force is directed to the right the acceleration also is directed to the right so velocity also directed to the right
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.