A block moving along the x-axis with an initial velocity 2.0m/s is subjected to
ID: 2105664 • Letter: A
Question
A block moving along the x-axis with an initial velocity 2.0m/s is subjected to a constant force 2.0N along the x-axis starting at t=0s.
(a) if subsequent acceleration of the block is 4.0m/s^2 , what is the mass of the block?
(b) what are the velocity and displacement of the block at t=4.0s?
(c) what is the displacement of the block when its velocity is 20.0m/s?
(d) if now a second force of 3.0N is applied to the block along the y-axis in addition to the 2.0N force along the x-axis, what will be the magnitude and direction of the new acceleration?
Explanation / Answer
a) acceleration*mass = force
mass = .5
b) velocity:
v = u+at
v = 18
displacement :
h = ut + .5at^2
h = 40
c) 20 = 2 + 4t
t = 4.5
h = 49.5
d) resultant forcce = 3.6 in direction 45 degree to x axis,
so resulant acceleration = 7.2 in direction 45 degree to x axis,
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.