Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A block of ice with a mass of 2.5 kg is moving on a frictionless, horizontal sur

ID: 1336087 • Letter: A

Question

A block of ice with a mass of 2.5 kg is moving on a frictionless, horizontal surface. At t = 0, the block is moving to the right with a velocity of magnitude 8.0 m/s. Calculate the magnitude and direction of the velocity of the block after each of the following forces has been applied for 5.0 s: a) a force of 5 N directed to the right b) a force of 7 N directed to the left. A block of ice with a mass of 2.5 kg is moving on a frictionless, horizontal surface. At t = 0, the block is moving to the right with a velocity of magnitude 8.0 m/s. Calculate the magnitude and direction of the velocity of the block after each of the following forces has been applied for 5.0 s: a) a force of 5 N directed to the right b) a force of 7 N directed to the left. A block of ice with a mass of 2.5 kg is moving on a frictionless, horizontal surface. At t = 0, the block is moving to the right with a velocity of magnitude 8.0 m/s. Calculate the magnitude and direction of the velocity of the block after each of the following forces has been applied for 5.0 s: a) a force of 5 N directed to the right b) a force of 7 N directed to the left.

Explanation / Answer

m = 2.5 kg

v1 = 8 m/s

t = 5 s

a) acceleration of block, a = F/m

= 5/2.5

= 2 m/s^2

so, v2 = v1 + a*t

= 8 + 2*5

= 18 m/s (moves towards right)

b) acceleration of block, a = F/m

= -7/2.5

= -2.8 m/s^2

so, v2 = v1 + a*t

= 8 + (-2.8)*5

= -6 m/s (moves towards left)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote