A block mass 0.5 kg is pushed against a horizontal spring of negligible mass, co
ID: 1288146 • Letter: A
Question
A block mass 0.5 kg is pushed against a horizontal spring of negligible mass, compressing the spring distance (deltaX) the spring constant is 450 N/m. When released the box travels along a frictionless horizontal surface to point B the bottom of a verticle circular track of radius 1meter and continues to move up the track. 1: if the box barely makes it through the top of the loop, what is (deltaX)?2: what is the speed of the block at the bottom of the loop (v subscript B)? A block mass 0.5 kg is pushed against a horizontal spring of negligible mass, compressing the spring distance (deltaX) the spring constant is 450 N/m. When released the box travels along a frictionless horizontal surface to point B the bottom of a verticle circular track of radius 1meter and continues to move up the track. 1: if the box barely makes it through the top of the loop, what is (deltaX)? 2: what is the speed of the block at the bottom of the loop (v subscript B)?
Explanation / Answer
let VT is speed of the block at the top of the loop not to fall down.
VT^2 = g*R
vT = sqrt(g*R)
now use kinematic equation,
VB^2 - VB^2 = 2*g*H
VB^2 - (g*R) = 2*g*(2*R)
VB^2 = 5*g*R
VB = sqrt(5*g*R)
so, speed of the block at the bottom of the loop,
vB = sqrt(5*g*R)
= sqrt(5*9.8*1)
= 7 m/s <<<<<<<-----------Answer
now use enrgy conservation,
0.5*k*x^2 = 0.5*m*vB^2
x = vB*sqrt(m/k)
= 7*sqrt(0.5/450)
= 0.233 m <<<<<<<-----------Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.