Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A circular saw blade with radius 0.180 m starts from rest and turns in a vertica

ID: 1447692 • Letter: A

Question

A circular saw blade with radius 0.180 m starts from rest and turns in a vertical plane with a constant angular acceleration of 2.00 rev/s^2. After the blade has turned through 155 rev. a small piece of the blade breaks loose from the top of the blade. After the piece breaks loose, it travels with a velocity that is initially horizontal and equal to the tangential velocity of the rim of the blade. The piece travels a vertical distance of 0.820 into the floor. How far does the piece travel horizontally, from where it broke off the blade until it strikes the floor?

Explanation / Answer

here,

radius , r = 0.18 m

angular accelration ,a = 2 rev/s^2

a = 12.28 rad/s^2

theta = 155 rev = 973.4 rad

let the final angular speed be w

w^2 - w0^2 = 2 * a * theta

w^2 - 0 = 2 * 12.28 * 973.4

w = 154.62 rad/s

tangential speed , v = r * w

v = 27.83 m/s

let the time taken to reach ground be t

h0 = 0.82 = u*t + 0.5 * g *t^2

0.82 = 0 + 0.5 * 9.8 * t^2

t = 0.41 s

the horizontal distance , x = v * t = 27.83 * 0.41

x = 11.38 m

the horizontal distance travelled by the broke off blade is 11.38 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote